Witaminy z grupy B
Grupa witamin z grupy B jest bardzo szeroka. Co nich wiemy?
Organizm nie wytwarza witamin, musimy pamiętać, by te cenne składniki dostarczać mu z pożywieniem. Pełnią wiele kluczowych ról, wspomagają działanie układów i narządów. Jeśli to zaniedbamy, praca naszego organizmu zostanie zaburzona, on sam zacznie się buntować i chorować. Witaminy z grupy B są bardzo ważne: wspomagają wzrost, odpowiadają za równowagę psychiczną, wykazują także działanie przeciwnowotworowe. Specjaliści podkreślają, że witaminy z tej grupy znaleźć można w niemal każdym produkcie roślinnym czy pochodzenia zwierzęcego, a więc utrzymanie ich prawidłowego poziomu w organizmie nie jest trudne.
Witaminy z grupy B tworzą substancje oznaczone kolejno cyframi: B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B1 Każda z nich pełni ważną rolę w naszym ciele. Koją nasze nerwy, wpływają na metabolizm i przemianę materii, wspomagają koncentrację. Witaminy z grupy B mają wiele wspólnych cech, więc często nazywane są kompleksem witamin B.
Znajdziemy je w kaszach, mięsie, ciemnym chlebie, podrobach, migdałach i w wielu innych składnikach codziennego jadłospisu.