Źródła witaminy C
Właściwie, by nie dopuścić do niedoborów witaminy C, wystarczy dobrze skomponowana dieta. Ziemniaki, papryka, jabłka są przeważnie obecne w diecie każdego człowieka, więc nie powinno być problemów z jej odpowiednim poziomem. Doskonałym źródłem są też owoce, szczególnie zaś czarna porzeczka, ale też maliny, truskawki, cytrusy. Tak więc przez cały rok mamy dostęp do produktów, wzmacniających odporność.
HMB jest jedną z pochodnych leucyny, czyli aminokwasu BCAA. Powstaje na skutek reakcji katabolicznych protein i jest produktem procesu, jaki zwie się proteoliza. Jego zdolność do hamowania enzymów katabolicznych jest główną przyczyną tego, że stosuje go coraz więcej sportowców. Uważa się, że spośród wszystkich związków tego typu i o podobnych właściwościach, to właśnie HMB jest najbardziej skuteczny.
Aminokwas rozgałęziony endogenny Nasze ciało jest w stanie samo syntetyzować HMB, niestety robi to w ilościach zdecydowanie za małych, by mogły one pokryć zapotrzebowanie na tę substancję u osób bardzo aktywnych fizycznie.
Znaczenie dla sportowców Intensywne treningi, jakim często poddają się sportowcy, bardzo często mogą skończyć się nieprzyjemnie – np. naderwanie włókien mięśniowych. Konieczna jest zatem znacznie zwiększona regeneracja mięśni, a w tym procesie uczestniczy właśnie HMB. Substancja ta znacznie przyspiesza regenerację po treningu, równocześnie podnosząc poziom naszej masy, wytrzymałości oraz siły. Co ciekawe, równocześnie potrafi znacznie redukować warstwę tłuszczu podskórnego.
HMB – CZY TO DLA MNIE? Na rynku sportowym dostępnych jest ogrom suplementów – jak się w tym odnaleźć i skąd wiedzieć, że powinno się spożywać właśnie HMB? Wiemy, że dobrze wpływa on na organizm, ale to samo można powiedzieć także o wielu innych substancjach. Przede wszystkim HMB doskonale pomaga osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki na arenie sportowej, bądź po naprawdę długiej przerwie chcą wrócić do intensywniejszych ćwiczeń.
Intensywność HMB poprawiają regenerację nawet po najbardziej „hardcorowych” ćwiczeniach. Używając właśnie tej substancji, możesz mieć pewność, że Twoje włókna mięśniowe będą znacznie bardziej bezpieczne.
A może… praca? HMB wspiera nie tylko sportowców, ale także osoby ciężko pracujące fizycznie. Zdarza się, że zatrudnienie na budowie wymaga znacznie większej energii i wytrzymałości, niżli podnoszenie ton na siłowni. HMB chroni nasze ciało przed destruktywnym stresem oksydacyjnym. To właśnie on może sprawić, że dojdzie do uszkodzenia nowo powstających włókien mięśniowych. HMB zabezpiecza przed tym i umożliwia młodym włóknom dojrzewanie i przekształcenie się w imponującą tkankę mięśniową.